Farby do włosów bez amoniaku

Farby do włosów bez amoniaku

Farby do włosów bez amoniaku

Decyzje o farbowaniu włosów powinniśmy podejmować świadomie. Warto wiedzieć, że farby do włosów bez amoniaku zdobywają coraz to większą popularność. Zapytajmy naszego fryzjera, z jakich preparatów i farb korzysta. Wcześniej możemy mu powiedzieć, z czego nie chcielibyśmy korzystać oraz jakie składniki wpływają źle na nasze samopoczucie. Ostatnimi czasy coraz więcej klientów unika farb z amoniakiem. Jak duże to ma znaczenie dla naszych włosów? Jakie są wady farb z amoniakiem i jakie elementy rozróżniają ją od innych farb do włosów.

O co chodzi z tym amoniakiem?

W ostatnim czasie kładzie się bardzo duży nacisk na to, aby żyć bardziej w zgodzie z naturą. Żyć bardziej świadomie. Być bardziej eko. Pewnie wynika to z rosnącej świadomości i szeroko dostępnej edukacji. Chyba każdy, kto chodzi do fryzjera wie, że wraz z upływającym czasem blask tracą również włosy. Dodatkowo narażamy je na różnego rodzaju obciążenia, poddając je zabiegom koloryzacyjnym. Dlatego stosuje się kosmetyki, które pozwalają utrzymać kondycję i zdrowy wygląd farbowanych włosów. Popularność zdobywają również farby bez amoniaku, które rzekomo nie niszczą włosów. Coraz częściej w salonie fryzjerskim możemy poprosić o koloryzację farbą bez amoniaku. Taka farba jednak musi być także pozbawiona alkoholu i rezorcyny. Z jakiego powodu? Chodzi przede wszystkim o ochronę przed wypadaniem i niszczeniem oraz ochronę całego organizmu, szczególnie kobiet w ciąży.

Na co trzeba uważać?

Profesjonalne salony kosmetyczne wykorzystują farby do włosów bez amoniaku. O to klientka nie musi się martwić. Pozbywając się amoniaku, pozbywamy się substancji, która szkodzi naszym drogom oddechowym, uczula organizm, a także powoduje wnikanie barwników w strukturę włosa. Farby bez amoniaku bardzo często posiadają jednak inne substancje, które mają pełnić podobne funkcje. Najczęściej jest to monoetyloamina (MEA) – pozornie nie wywołująca negatywnych skutków. Farba wówczas jest pozbawiona specyficznego zapachu, który podrażania układ oddechowy i źle wpływa na skórę. Za to znacznie trudniej usunąć ją z włosów, co powoduje, że są dłużej narażone na to samo negatywne oddziaływanie.

Farby do włosów bez amoniaku

Czy farby bez amoniaku są lepsze?

Zadaniem amoniaku w farbie do włosów jest wchłonięcie w kosmyk na około 30 minut. W tym czasie pigment może wchłonąć we włosy, a amoniak wyparowuje, nie pozostawiając po sobie śladu. Łuski włosa podczas koloryzacji takimi farbami zostają rozchylone, ale podczas specjalnej pielęgnacji można je szczelnie domknąć. To plus. Zdolności do samodzielnego znikania nie posiada natomiast monoetyloamina. Ten składnik pozostaje we włosach nawet do dwudziestu czterech dni. Powoduje on rozdrażnienie włosa oraz efekt rozpulchnienia i spalenia. Poza tym MEA potrzebuje większego stężenia niż amoniak. Dlatego działa silniej na włosy. Wydaje się, że są pulchne i grubsze, a tak naprawdę powoduje to rozdwajanie i ich wysuszenie. Najbardziej narażone są na to klientki, którym niedokładnie zmyto farbę po koloryzacji.

Farby bez amoniaku

Różnice między farbami z amoniakiem i MEA a farbami naturalnymi

Nic nie pokryje siwych włosów lepiej niż farby z zawartością amoniaku. Substancja ta silniej rozchyla łuski włosa i lepiej rozprowadza pigment. Kolor utrzymuje się dłużej na włosach, ale długotrwałe stosowanie je osłabia. Sole amonowe zawarte w farbach bez amoniaku muszą działać znacznie dłużej. Kolor pozostaje bardziej ciemny, za to szybciej się spłukuje. Słabiej pokrywa siwe włosy, ale kolor pozostaje bardziej błyszczący. Włosy są natomiast mniej porowate. Dlatego farby z MEA stosuje się najczęściej w koloryzacjach półtrwałych (semi-permanent). Zarówno farby z amoniakiem, jak i farby z MEA mają swoich zwolenników, jak również przeciwników. Do grona, których Ty się zaliczasz? Czy wypróbowałaś już farby do włosów bez amoniaku?