jak urządzić salon fryzjerski

Współczesne salony fryzjerskie przypominają modnie urządzone miejsca w rodzaju oryginalnej kawiarni czy awangardowego klubu nocnego. W wystroju salonu fryzjerskiego wyraz znajdują prestiż, talent czy popularność salonu fryzjerskiego. Przestrzeń miejsca stała się równie ważna co jakość usługi. Najbardziej popularnymi stylami, w jakich urządza się salony fryzjerskie są: glamour, rock, rustic, minimal, modern, industrial, retro. Wybór któregoś z tych stylów powinien być jednak podyktowany nie modą, a osobistymi preferencjami estetycznymi właściciela. Salon fryzjerski jest przecież miejscem, w którym dobrze mają czuć się nie tylko klienci, ale także pracownicy.

Możliwości pomieszczenia i podział na strefy

 

Zanim cokolwiek zaplanujesz, musisz wziąć pod uwagę wielkość pomieszczeń. Jeśli nie planujesz generalnego remontu z położeniem nowej instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej, musisz uwzględnić istniejące gniazdka i dopływy wody. Dobrego rozplanowania wymaga przede wszystkim małe pomieszczenie. Od powierzchni lokalu zależy podział salonu na poszczególne strefy: 1) Strefa poczekalni – miejsce dla klientów, którzy czekają na swoją kolej. Nie może tu zabraknąć wygodnych foteli lub kanapy i stolika do kawy. Warto pamiętać o szafie lub wieszaku na ubrania klientów. W widocznym miejscu musi być gazetnik z periodykami, które umilą czas oczekiwania. 2) Strefa recepcyjna – tu musi znajdować się profesjonalna recepcja, ułatwiająca odbieranie telefonów i umawianie klientów. Lada recepcyjna powinna być odpowiednio dopasowana. Podstawą jest miejsce na komputer, dokumenty, kasę fiskalną etc. 3) Strefa stanowisk fryzjerskich – wyposażona w wygodne fotele fryzjerskie, konsole fryzjerskie, szafki oraz pomocniki fryzjerskie, które służą do przechowywania akcesoriów fryzjerskich. Dobrze, aby stanowiska fryzjerskie nie znajdowały się zbyt blisko siebie. Rodzaj konsolety trzeba uzależnić od warunków wnętrza – wyspowe nadają się tylko do większych pomieszczeń, w niewielkich lepiej montować je do ściany. Można je też zastąpić szafką, gniazdka umieścić na ścianie i zakupić wolnostojący podnóżek. 4) Strefa mycia – z profesjonalnymi myjniami fryzjerskimi, wygodnymi i eleganckimi. W bardzo małych wnętrzach można zastosować myjnię wolnostojącą, do której dostawia się fotel lub niewielką kompaktową myjnię z dołączonym fotelem. W dużym pomieszczeniu warto zaplanować strefę mycia ze zintegrowanymi fotelami, wyposażonymi w podnóżek i masaż. 5) Strefa labo, strefa socjalna, strefa wc – pierwsza: do przechowywania i przygotowania farb; druga: dla pracowników salonu fryzjerskiego; trzecia: jest oczywista. Odpowiedni podział salonu na strefy jest także ważny w przypadku, gdy nastąpi kontrola sanepidu w salonie fryzjerskim. Co jeszcze? salon fryzjerski aranzacja Nie zapomnij o wyraźnym oświetleniu pomieszczenia i stanowisk fryzjerskich. Dobrym rozwiązaniem jest światło rozproszone, które swoimi właściwościami jest zbliżone do światła dziennego. Co do luster, najlepiej kupić jak największe, żeby klient nie musiał oglądać tylko swojej głowy, ale całą sylwetkę. Nie zapomnij o podłodze – musi się ją łatwo czyścić, dlatego najlepiej sprawdzą się panele lub płytki gresowe.

8 komentarze

  1. Szukam pomysłu na wystrój naszego lokalu, Wasz artykuł pozwolił mi spojrzeć na projektowanie przestrzeni z innej strony,. Dziękuję za takie materiały. Pozdrawiam i życzę samych sukcesów 🙂

  2. Właśnie rozpoczęłam urządzanie swojego pierwszego salonu i pojawiło się mnóstwo pytań jakie konkretnie dać oświetlenie, na suficie planuję właśnie światło rozproszone, przy lustrach kinkiety, ale tu pojawił się problem na jakiej wysokości je zamontować aby ładnie doświetlały miejsce pracy ale nie oślepiały klientek. Za wszelkie podpowiedzi dziękuję 🙂

    • Pomyśl przede wszystkim o tym, aby dobierając oświetlenie, stworzyć dobre warunki pracy. Dobrze jest maksymalnie wykorzystać oświetlenie naturalne. Do tego oświetlenie główne na suficie + oświetlenie miejscowe, które na pewno zapewni odpowiednią atmosferę wnętrzu. Jeśli chodzi o wysokość kinkietów to już ściśle zależy od ich typu i tego jakie wybierzesz. Są takie, które są montowane w zasadzie wzdłuż lustra, ale moim zdaniem na pewno będą oślepiać. Wg mnie najlepiej dwa na lustro, nieco powyżej i po lewej i prawej jego stronie (ale to też zależy jakie masz lustra oczywiście). Na pewno światło powinno być skupione na stanowisku pracy. Dodatkowe kinkiety mogą być dodane w innych miejscach salonu, w zależności od tego jak dużym salonem dysponujesz.

  3. Zgadzam sie co do Everspace. Ja kiedy też wybierałam rozwiązania dla swojego biura to własnie były one najlepszym naszym wyborem i rozwiązaniem, który kazdemu polecam.

  4. I ja powiem Ci ze jak zdecydujesz się na Everspace to będziesz na pewno bardzo zadowolona. Dlatego sama też bym postawiła na Twoim miejscu na takie meble.

  5. To prawda, przy wyposażaniu salonu na pewno własnie warto pomyslec o takich meblach jakie sa w ofercie Everspace. Będziecie na pewno zadowoleni bo u nich wybór jest bardzo duzy.

  6. Przy okazji tez zapytam o takie rozwiązania podstawowe dla naszego biura jak chociazby własnie meble, całe to urządzenie od podstaw. Czy mozecie wskazac na jakąś naprawde dobra firmę ?

Zostaw odpowiedź