kasa fiskalna do salonu fryzjerskiego

Jak wybrać kasę fiskalną do salonu fryzjerskiego? Najważniejsze parametry i funkcje

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych sprawiło, że od przyszłego roku w większości salonów kosmetycznych, kosmetologicznych i fryzjerskich pojawią się urządzenia fiskalne. Właściciele firm, które świadczą tego typu usługi, od 1 stycznia 2015 roku zostaną bowiem zobligowani do wystawiania paragonów niezależnie od wielkości realizowanego obrotu. W związku z tym już dziś pojawia się wiele pytań dotyczących tego, na jakie parametry i funkcje zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiednie rozwiązanie technologiczne. Zastanówmy sie więc jak wybrać kasę fiskalną do salonu fryzjerskiego lub kosmetycznego.
Na polskim rynku dostępnych jest wiele kas fiskalnych, ale nie każda z nich sprawdzi się akurat w salonie fryzjerskim. Dlatego też, decydując się na zakup urządzenia do tego typu działalności, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na cztery aspekty: gabaryty, wielkość bazy PLU, sposób archiwizacji kopii paragonu oraz design – podkreśla Marcin Ciechowicz, ekspert z firmy Polskie Centrum Fiskalnych.

Małe jest piękne, poręczne i funkcjonalne

Usługi kosmetyczne, kosmetologiczne lub fryzjerskie mogą być świadczone albo w punkcie stacjonarnym, albo podczas mobilnej obsługi klientów. W obydwu przypadkach doskonałym rozwiązaniem będzie niewielka i lekka kasa fiskalna, która nie tylko nie zajmie zbyt wiele miejsca na stanowisku pracy, ale także bez problemu zmieści się do torebki. Na szczęście producenci tego typu urządzeń już dawno dostrzegli potrzeby rynku. Dzięki temu oprócz rozbudowanych kas systemowych, które zajmują dużo miejsca, oferują również małe rozwiązania technologiczne. – Główną zaletą urządzeń mobilnych jest oczywiście większy komfort pracy. Jednakże, miniaturyzacja nie oznacza rezygnacji z praktycznych funkcji – stwierdza ekspert PCKF.

Baza PLU, która odpowiada wielkości asortymentu

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy, którzy prowadzą ewidencję sprzedaży z zastosowaniem urządzenia fiskalnego, powinni zadbać o jednoznaczną identyfikacją każdego z elementów asortymentu. W związku z tym kasa wykorzystywana w salonie kosmetycznym, kosmetologicznym lub fryzjerskim powinna umożliwiać zdefiniowanie wszystkich towarów lub usług. Aby było to możliwe, warto dostosować bazę PLU, którą obsłuży urządzenie, do wielkości asortymentu. – W zależności od modelu, kasy mogą obsługiwać od kilkuset do 60 000 pozycji towarowych. Zarówno przy świadczeniu usług kosmetycznych, jak i fryzjerskich, w zupełności wystarczające będzie urządzenie z bazą o wielkości kilku tysięcy PLU – wyjaśnia Ciechowicz.

Jak przechowywać kopie paragonów fiskalnych?

kasa fiskalna do salonu fryzjerskiegoSposoby archiwizacji kopii każdego wydrukowanego paragonu fiskalnego są dwa: tradycyjny lub cyfrowy. Pierwszy polega na tym, że kasa, oprócz oryginalnego potwierdzenia zapłaty dla klienta, drukuje również na osobnej rolce kopię dla sprzedawcy. Urządzenia oferujące tego typu rozwiązania to z reguły mniejszy koszt na starcie, ale w perspektywie oszczędniejszy jest drugi sposób. Kasy, które wystawiają jedynie oryginalny paragon fiskalny i zapisują jego kopię na elektronicznym module, wyposażonym w kartę pamięci SD lub microSD, zużywają zdecydowanie mniej papieru termicznego. Dodatkowo, technologia ta jest wygodniejsza i zapewnia większe bezpieczeństwo danych. Korzystając z urządzenia z elektroniczną kopią paragonów znika konieczność przeznaczenia specjalnego miejsca na przechowywanie wydruków, a informacje zgromadzone na cyfrowym nośniku można w każdej chwili zarchiwizować na komputerze. W kontekście funkcjonujących przepisów fiskalnych bardzo istotne jest bezpieczeństwo danych. Przedsiębiorcy są bowiem zobowiązani do przechowywania kopii oryginalnego paragonu fiskalnego przez 5 lat od końca roku obrachunkowego, w którym została on wystawiony.

Wygląd kasy fiskalnej ma znaczenie!

jak wybrać kasę fiskalną do salonu fryzjerskiegoFunkcjonalność i niewielkie wymiary to nie jedyne cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kasy. Szczególnie w salonach kosmetycznych, kosmetologicznych i fryzjerskich, oferujących usługi związane z poprawą wyglądu klientów, duże znaczenie powinien mieć design urządzenia. Na szczęście znalezienie kasy, która będzie odpowiadała aranżacji wnętrza w miejscu pracy lub po prostu preferencjom właściciela, to dziś żaden problem. Poszczególne modele urządzeń są dostępne w kilku wersjach kolorystycznych, więc jest z czego wybierać. Co więcej, współcześnie kasy wykonuje się z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu zapewniają nie tylko nowoczesny design, ale także odporność na intensywną eksploatację.

Zostaw odpowiedź