porady dla włosów dojrzałych

Porady dla włosów dojrzałych

Czasu nie da się zatrzymać. Choć usilnie próbujemy pozbyć się zmarszczek często zapominamy, że proces starzenia dotyczy także włosów. Chociaż wiek włosów nie zawsze pokrywa się z wiekiem właścicieli, ich pielęgnacja wymaga szczególnej uwagi. Warto dobrać odpowiednie preparaty i zacząć stosować metody, które wpłyną na ich objętość i prawidłową kondycję.

Proces starzenia się włosów u każdego przebiega inaczej. Warto dbać o nie już za młodu, regularnie dostarczając im niezbędnych składników, dzięki czemu będą starzały się wolnej. Choć o pierwszych oznakach starzenia się włosów można mówić po ukończeniu 30-stego roku życia, proces starzenia rozwija się stopniowo i z biegiem czasu, wymagając od nas zmiany nawyków pielęgnacyjnych.

– Nasze włosy dojrzewają wraz z nami i tak samo jak my, zmieniają swoje potrzeby wraz z wiekiem. Nie są już tak odporne na czynniki zewnętrzne i o wiele gorzej znoszą koloryzacje czy stylizacje na ciepło – mówi Dominik Podwika, trener regionalny marki RICA i właściciel Podwika Studio. – W przypadku włosów starzejących się warto przede wszystkim skupić się na ich kondycji. Dodając do tego dopasowane do urody klientki cięcie można uzyskać piękny efekt końcowy – dodaje. Pasująca do urody fryzura to jednak nie wszystko. Regularna pielęgnacja pozwoli się cieszyć się nią jeszcze dłużej, dlatego warto wyrobić sobie kilka prostych nawyków, które wpłyną na jej objętość i kondycję.

1. Dokładnie masuj skórę głowy

W pielęgnacji włosów dojrzałych bardzo ważne jest zadbanie o skórę głowy. Wraz z wiekiem staje się ona o wiele słabsza, przez co nie tylko fryzura wygląda na oklapłą, ale także znacznie gorzej przyswaja substancje odżywcze. Aby pobudzić krążenie i zwiększyć jej witalność, warto skupić się na dokładnym myciu głowy. Kilkuminutowy masaż nie tylko pobudzi skórę głowy do życia, ale i pomoże lepiej wchłonąć składniki odżywcze zawartych w szamponie. Warto sięgnąć także po odżywkę i rozprowadzić ją na końcówkach oraz na długości włosów poza skórą głowy.

porady dla włosów dojrzałych

2. Czesz włosy grzebieniem lub miękką szczotką

Rozczesywanie włosów, a zwłaszcza po kąpieli, nawet dla najzdrowszych włosów bywa uciążliwe i często kończy się widokiem wyrwanych włosów na szczotce lub grzebieniu. Dla włosów dojrzałych najlepszym rozwiązaniem są grzebienie z grubymi ząbkami oraz szczotki o miękkim włosiu, które nie uszkodzą ich struktury nawet podczas rozczesywania mokrych włosów. Ważne, aby pamiętać także o kierunku czesania – chcąc uniknąć niepotrzebnego splątania, należy je rozczesywać pasmo po paśmie od dołu, ze szczególną uwagą przy końcach.

3. Używaj kosmetyków o naturalnym składzie

Włosy starzejące się wymagają regularnego uzupełniania składników odżywczych. Poza dostarczaniem kolagenu i koenzymu Q10, które opóźniają ich starzenie się, warto wybierać także produkty, które zawierają składniki prosto z natury. – Olejki pochodzenia naturalnego bardzo szybko regenerują nawet mocno zniszczone włosy, dlatego świetnie sprawdzają się jako produkt, który naprawia i zapewnia dalszą ochronę włosom dojrzałym. Ich łagodna formuła nie podrażnia włosów – mówi Dominik Podwika. Dla przykładu, wyciąg z korzenia opuncji figowej znacznie przewyższa swoim działaniem kwas hialuronowy, który ma właściwości przeciwutleniające i zwalcza stany zapalne. Działa także kojąco i wspiera poprawne nawilżenie włosów. Warto wspomnieć także o wyciągu z orzecha włoskiego, który chroni przed promieniami UV i zanieczyszczeniami.

4. Susz włosy na okrągłej szczotce

Suszenie włosów dojrzałych powinno rozpocząć się od odsączenia nadmiaru wody ręcznikiem. Warto pamiętać, że wycierając je niemal do sucha istnieje spore ryzyko uszkodzenia łusek włosów, które niełatwo będzie potem odbudować. Jeśli zależy nam jedynie na wysuszeniu włosów suszarką, należy pamiętać o odpowiedniej odległości, gdyż silny podmuch powietrza z suszarki może uszkodzić bardziej kruche włosy. Aby nie dopuścić do niepotrzebnego otwierania łusek włosów i przesuszenia ich od środka, warto zastosować preparat o działaniu termoochronnym. Jeśli chcemy wpłynąć na ich objętość, dokładnie rozczesane i wilgotne włosy dobrze jest wysuszyć na okrągłej szczotce.

5. Stylizuj włosy „na lekko”

Do utrwalenia efektu stylizacji szczególnie pomocne są lekkie preparaty np. w sprayu lub w formie kremu. Jeśli mamy możliwość, warto wybrać ten, który ma właściwości nawilżające oraz – jeśli wychodzimy na zewnątrz, a za oknem jest mocne słońce, filtry UV. Włosy dojrzałe są mocno narażone na ich działanie, które potęguje przesuszenie i tworzy ubytki w ich strukturze. Preparat zastosowany przy skórze głowy, uniesie włosy u jej nasady i dodatkowo zwiększy objętość. Warto zakupić także lakier do włosów, a szczególnie taki, który nie zawiera aerozoli. Nawet ten o średnim stopniu utrwalenia utrzyma fryzurę w ładzie przez wiele godzin, a przede wszystkim sprawi, że włosy będą bardziej elastyczne i miękkie w dotyku.

Zostaw odpowiedź