wtbór kasy fiskalnej dla fryzjera

Obowiązki dotyczące instalacji kasy

Wybór kasy fiskalnej nie jest jedynym wyzwaniem, przed którym staną właściciele salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Rozpoczęcie rejestracji sprzedaży wiąże się także z koniecznością przestrzegania określonych w przepisach procedur. – Wszystkie etapy instalacji urządzenia fiskalnego zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku – wyjaśnia ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych, Marcin Ciechowicz.
Krokiem, od którego należy zacząć, jest złożenie do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego zgłoszenia o planowanej liczbie kas oraz miejscach ich zainstalowania. Pismo z takimi danymi powinno trafić do US najpóźniej jeden dzień przed rozpoczęciem ewidencji sprzedaży. Warto podkreślić, że zgłoszenie to jest niezbędnym warunkiem do późniejszego skorzystania z ulgi za zakup pierwszego urządzenia fiskalnego.

Kolejnym etapem jest fiskalizacja kasy, której dokonuje uprawniony do tego serwisant. – Wprowadzenie urządzenia w tryb fiskalny jest procesem jednorazowym i nieodwracalnym. Od tej chwili informacje zapisane na kasie są ewidencjonowana i stanowią podstawę do określenia obrotu podatnika – tłumaczy Ciechowicz.
Innymi słowy, po fiskalizacji urządzenia można już wydawać paragony za świadczone usługi. Obowiązki przedsiębiorcy jednak się na tym nie kończą. Najpóźniej siódmego dnia, licząc od momentu przeprowadzenia fiskalizacji, należy wysłać do Urzędu Skarbowego zawiadomienie o uruchomieniu kasy w trybie fiskalnym. Następnie przedsiębiorca otrzyma od US numer ewidencyjny, który powinien nanieść na urządzenie w trwały sposób, w widocznym miejscu.
– Przestrzeganie wszystkich przepisów jest obowiązkiem właściciela salonu fryzjerskiego lub kosmetycznego, ale w razie jakichkolwiek wątpliwości warto poprosić o pomoc firmę, która jest odpowiedzialna za serwis urządzenia – podsumowuje ekspert PCKF.

Kup urządzenie wcześniej, niż wymagają tego przepisy

wtbór kasy fiskalnej dla fryzjeraDostosowanie przedsiębiorstwa do wymogu stosowania kasy fiskalnej może potrwać kilka dni. Warto więc zakupić urządzenie rejestrujące wcześniej, niż zobowiązują do tego przepisy. Zaletą takiego postępowania będzie nie tylko spokojne przejście przez kolejne etapy instalacji kasy, ale także możliwość zapoznania się z jej funkcjami. Przed fiskalizacją urządzenie działa bowiem w trybie szkoleniowym, a dokonywane na nim operacje nie zapisują się na module fiskalnym.

Konsekwencje nieprzestrzegania procedur

Właściciele salonów fryzjerskich lub kosmetycznych powinni pamiętać o tym, że brak rozpoczęcia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej w odpowiednim terminie może skutkować przykrymi konsekwencjami. Zgodnie z art. 62 § 1 Kodeksu Karnego Skarbowego: „Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych”. To jednak nie wszystko. – Podatnik, który nie zainstaluje kasy fiskalnej na czas i nie zacznie wydawać paragonów, straci możliwość odzyskania nawet 700 zł wydanych na urządzenie – dodaje Ciechowicz.

2 komentarze

  • Tak w skrócie trzeba spełnić takie warunki:
   1. Zgłosić do Urzędu Skarbowego zamiar wprowadzenia kasy fiskalnej min. 1 dzień przed fiskalizacją (fiskalizacja – wpisanie nr NIP do kasy).
   2. Posiadać dowód zapłaty całej należności (kasy nie można kupić na raty lub z odroczonym terminem płatności).
   3. Rozpocząć rejestrację za pomocą kasy fiskalnej w terminie.
   4. Zgłosić do Urzędu Skarbowego rozpoczęcie ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej,

   Więcej niuansów tutaj: http://www.segal.pl/jak-odzyskac-zwrot-za-zakup-kasy-fiskalnej

Zostaw odpowiedź