Zioła wzmacniające włosy

Zioła wzmacniające włosy

Zioła wzmacniające włosy - dlaczego warto je stosować

Włosy są odbiciem stanu zdrowia całego organizmu. Kiedy jesteśmy zmęczeni, osłabieni, chorzy, wtedy nasze włosy tracą połysk, łamią się i rozdwajają, nadmiernie wypadają. Dodatkowo szkodzimy włosom różnymi zabiegami upiększającymi: częste farbowanie, używanie suszarki, stosowanie mocnych kosmetyków do stylizacji itp. Dlatego w codziennej pielęgnacji bardzo zwracamy uwagę na to, żeby wzmacniać włosy. Spójrzmy, więc jakie zioła wzmacniające włosy stosować, zależnie od ich stanu i kondycji.

Włosy suche

Kręcone włosy mają najczęściej skłonność do przesuszania i należy dbać o nasze loki w specjalny sposób. Na włosy suche i skłonne do łamliwości wzmacniająco i ochronnie będą działały m. in. zioła: żywokost, pokrzywa, szałwia, łopian i prawoślaz.

zioła wzmacniające włosy

  • Żywokost zmniejsza suchość, rozdwajanie i łamliwość włosów oraz uszkodzenie włosów spowodowane zabiegami fryzjerskimi.
  • Pokrzywa działa tonizująco na skórę głowy, zapobiega przesuszeniu i pobudza porost włosów.
  • Szałwia działa na włosy stymulująco, odżywia je, wzmacnia, dzięki niej stają się zdrowsze. Szałwia ma też właściwości relaksujące i zapobiega podrażnieniom.
  • Łopian regulujący działanie gruczołów potowych i łojowych, hamuje wypadanie włosów.
  • Prawoślaz działa na skórę i włosy zmiękczająco, łagodząco i przeciwzapalnie.

Włosy ze skłonnością do przetłuszczania się

Na włosy przetłuszczające się regulująco, przeciwzapalnie i wzmacniająco działają m. in.: kłącze tataraku, skrzyp polny, chmiel zwyczajny, szałwia, lawenda, sok z cytryny i rozmaryn.

  • Kłącze tataraku działa przeciwzapalnie, poprawia ukrwienie skóry głowy, pobudza porost włosów.
  • Skrzyp polny to skarbnica wyjątkowych substancji: krzemionki, potasu, flawonoidów, saponin, związków mineralnych, kwasów organicznych, steroli roślinnych. To właśnie krzem zawarty w skrzypie odpowiada za prawidłowe regenerowanie się skóry, włosów i paznokci. Krzem ze skrzypu polnego przeciwdziała siwieniu włosów, wzmacnia je. Dodatkowo wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
  • Chmiel zwyczajny działa na skórę głowy przeciwzapalnie, wzmacnia ją, zmniejsza łojotok i leczy łojotokowe zapalenie skóry.
  • Szałwia działa na włosy stymulująco, odżywia je, wzmacnia, dzięki niej stają się zdrowsze.
  • Lawenda poza właściwościami czysto aromaterapeutycznymi ma olbrzymi zakres właściwości leczniczych. Lawendę zaleca się do poprawy krążenia, likwidacji łupieżu, grzybicy, stanów zapalnych z łuszczeniem się skóry.
  • Sok z cytryny lekko rozjaśnia włosy, pozwala redukować ilość wydzieliny gruczołów łojowych, a więc świetnie nadaje się dla włosów przetłuszczających się. Oprócz tego sok z cytryny powoduje, że włosy stają się silniejsze i gęstsze, odzyskują blask i naturalną miękkość.
  • Rozmaryn usuwa łupież, nadaje się do pielęgnacji tłustych włosów, tłustej skóry głowy, intensyfikuje ciemny odcień włosów. Rozmaryn także pobudza krążenie i działa odżywiająco.

Włosy skłonne do łupieżu

Na włosy skłonne do łupieżu przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczno, hamująco na łuszczenie się skóry i wypadanie włosów działają następujące zioła wzmacniające włosy: sok z brzozy, rozmaryn, mydlnica, pokrzywa, łopian, nagietek, szałwia, sok z cytryny.

  • Sok z brzozy przyspiesza porost włosów, zapobiega ich wypadaniu i wzmacnia je. Nie ma przy tym w soku z brzozy alkoholu jak w sklepowej woda brzozowej, która może mocno przesuszać skórę. Sok z brzozy powoduje, że włosy są bardziej błyszczące, ujarzmione, a przy tym puszyste i bardzo miękkie.
  • Rozmaryn usuwa łupież, nadaje się do pielęgnacji tłustych włosów, intensyfikuje ciemny odcień włosów. Rozmaryn także pobudza krążenie i działa odżywiająco.
  • Mydlnica wzmacnia włosy oraz leczy łojotok i łupież.
  • Pokrzywa działa oczyszczająco i ściągająco. Poprawia przy tym ukrwienie skóry głowy, wzmacnia cebulki włosowe i reguluje pracę gruczołów łojowych przy ich nadmiernym wydzielaniu sebum. Leczy także łupież, działa wzmacniająco, ściągająco i przeciwzapalnie. Wzmacnia przy tym i pogłębia barwę ciemnych włosów.
  • Łopian zawiera m.in. fitosterole, kwasy organiczne, siarkę, fosfor. Stosuje się go, jako środek regulujący działanie gruczołów potowych i łojowych, hamujący wypadanie włosów.
  • Nagietek lekarski najbardziej ceniony jest za swoje działanie oczyszczające, przeciwzapalne i ściągające. Kwiaty nagietka wykazują ponadto działanie bakteriobójcze (na gronkowce i paciorkowce) oraz grzybobójcze. Wpływają także immunnostymulująco na układ odpornościowy.
  • Szałwia wygładza kręcone włosy. Działa na włosy stymulująco, odżywia je, wzmacnia, dzięki niej stają się zdrowsze. Szałwia ma też właściwości relaksujące i zapobiega podrażnieniom.
  • Sok z cytryny naturalnie jasne włosy, może lekko rozjaśnić. Redukuje ilość wydzieliny gruczołów łojowych. Dzięki sokowi z cytryny włosy, stają się silniejsze i gęstsze, odzyskują dawny blask i naturalną miękkość.

Włosy słabe, wypadające

Włosy słabe i wypadające potrzebują najwięcej odżywienia i wzmocnienia skóry i cebulek włosowych. Poza ziołami, można pokusić się także o zastosowanie ampułek przeciw wypadaniu włosów. Na tego typu problemy najlepiej stosować wyselekcjonowane zioła wzmacniające włosy takie jak: pokrzywę, korzeń czarnej rzodkwi, chrzanu zwyczajnego, łopian, olej rycynowy, żeń-szeń.

  • Pokrzywa od dawna jest znana, jako środek na wzmocnienie cebulek włosowych i zapobiegający łupieżowi.
  • Korzeń czarnej rzodkwi i Korzenie chrzanu przeciwdziałają wypadaniu włosów, dzięki pobudzeniu krążenia krwi w skórze głowy. Korzeń rzodkwi działa podobnie, ale bardziej skutecznie, regenerując cebulki włosowe. Mimo że czarna rzodkiew wydziela bardzo mocny i niezbyt przyjemny zapach, jej działanie na włosy jest doskonałe.
  • Olej rycynowy jest szczególnie skuteczny w zapobieganiu łupieżowi i wypadaniu włosów, stymuluje wzrost włosów i sprawia, że są jedwabiste w dotyku.
  • Żeń-szeń jest skarbnicą niezwykle cennych składników: witamin B1,B2, B3, B12, C, niacyny oraz składników mineralnych, jak: żelaza, sodu, magnezu, krzemu, miedzi, boru, siarki, potasu, wapnia, manganu. W związku z tym doskonale odżywia skórę głowy i włosy, zapobiega wypadaniu włosów oraz łysieniu, a także wspomaga odnowę włosów przez pobudzanie macierzy włosa i poprawianiu ukrwienia skóry. Żen-szeń stymuluje odnowę i regenerację włosów. Dodatkowo reguluje gospodarkę wodno-tłuszczową skóry, przywracając w ten sposób naturalny stan skóry głowy i włosów.

zioła wzmacniające włosy

Na koniec warto zauważyć, że poza ziołami, niebagatelne znaczenie dla kondycji włosów, może mieć także masaż głowy. Wykonany w gabinecie fryzjerskim zadziała na klienta odprężająco i z pewnością przyczyni się do jego szybkiego powrotu.