Masaż głowy w gabinecie fryzjerskim

Masaż głowy w gabinecie fryzjerskim

Masaż głowy

Jeśli wierzyć specjalistom nasze włosy zaprogramowane są genetycznie na przeżycie 120 lat. Niestety zbyt wiele czynników ma wpływ na ich stan. W efekcie często mamy włosy rozdwajające się, łamliwe i wysuszone. Pojawiają się różne problemy skórne, nie pomaga twarda woda, aż w końcu dotyka nas problem nadmiernego wypadania włosów. Dlatego ciągle szukamy coraz to nowszych rozwiązań mających wzmacniać włosy i zapobiegać ich wypadaniu. Poddajemy je działaniu wielu środków pielęgnacyjnych, wzmacniających i upiększających, zapominamy o tym, że za wypadanie włosów odpowiada ich niewidoczna część, ta znajdująca się w skórze, ponieważ włosy, tak jak paznokcie, to wytwór skóry. Masaż głowy jest tym, co pozwala zminimalizować efekty tych negatywnych czynników, wpływa także na porost włosów i ich kondycję. Dlaczego nie wykonywać go więc w salonie fryzjerskim jako dodatek do usługi?

Poznając budowę skóry widzimy, że włosy osadzone są w cebulkach włosowych i stamtąd czerpią swoją siłę. Nie trzeba, więc szukać potwierdzeń w badaniach naukowych, żeby zrozumieć, że działanie wzmacniające na skórę głowy wzmacnia włosy i wpływa na ich porost. Ważne będzie zarówno działanie wewnętrzne jak i zewnętrzne. Wewnętrzne działanie to głównie dieta, tryb życia, stres…, zewnętrzne to klimat, preparaty kosmetyczne, suszenie włosów, czesanie… Profesjonalny masaż głowy w gabinecie fryzjerskim działa na włosy wewnętrznie i zewnętrznie. Dlatego jest taki ważny w pielęgnacji włosów, choć tak rzadko się go wykonuje. Potocznie masaż kojarzy się z ciałem czy z twarzą, jednak osoby, które korzystały z masażu głowy zawsze mówią, że to najprzyjemniejszy z masaży, jakie mieli przyjemność przeżyć. Masaż głowy, a w zasadzie skóry głowy, szczególnie działa na psychikę. Dzięki rozluźnieniu spiętych mięśni przynosi relaks fizyczny i poprawia mikrokrążenie. Dzięki temu, że krew szybciej krąży, możliwa jest szybsza wymiana składników odżywczych, witamin i minerałów oraz pozbycie się szkodliwych toksyn. Ruchy dłoni powinny rozgrzać masowane miejsca a nacisk palców musi być odpowiednio wyważony.

Masaż głowy u fryzjera

Jak wykonać masaż głowy, instrukcja krok po kroku

 • Wstępna czynność to pierwsze, bardzo dokładne mycie. Podczas mycia głowy należy wykonywać masaż opuszkami palców obu dłoni z niezbyt mocnym uciskiem (nie należy szorować skóry paznokciami!), zataczając koła na całej powierzchni głowy, po czym konieczne jest bardzo dokładne wypłukanie szamponu wraz z zanieczyszczeniami.
 • Kolejnym krokiem jest drugie mycie. Nanosimy odpowiednią ilość szamponu.
 • Teraz przystępujemy do masażu głowy, który nie powinien trwać dłużej niż 5 minut:
  • Rozpoczynamy od położenia palców obu dłoni na linii czoła, wykonując okrężne ruchy, przenosimy dłonie (nie odrywając rąk) po linii skroni, za uszami aż do karku.
  • Po zakończeniu sekwencji na karku, należy przełożyć dłonie z powrotem na linię czoła, wykonując okrężnymi ruchami masaż, w prostej linii przez środek głowy do okolic karku.
  • Końcowym etapem jest zatrzymanie pozytywnej energii, wytworzonej dzięki masażowi oraz osiągnięcie spokoju wewnętrznego. Prawą dłoń należy położyć na linii czoła, a lewą na karku. Po trzykrotnym uciśnięciu całymi dłońmi, przenosimy ręce nad uszy (na tzw. wewnętrzną linię kapelusza), i również delikatnie trzy razy uciskamy.
  • Po tak wykonanym masażu, należy obficie spłukać głowę. Po zabiegu możemy jeszcze zastosować odżywkę.
  • Ostatnią czynnością jest osuszenie włosów ręcznikiem. UWAGA! Nie pocieramy ręcznikiem włosów, ale zakręcamy turban na głowie, pozostawiając go przez około 3 minuty. W ten sposób unikamy uszkodzeń mechanicznych.

Te czynności częściowo można wykonać samemu, ale masaż głowy w Salonie Fryzjerskim wykonany przez profesjonalistę będzie nieporównywalnie przyjemniejszy i korzystniejszy dla włosów, i psychiki. Zostanie to z pewnością docenione przez klienta i wpłynie na jego lojalność. Polecamy także film prezentujący inne techniki i ogólne zasady pozwalające odprężyć się Twojemu Klientowi.