jak myć włosy

Jak myć włosy

Niby każdy wie jak myć włosy, bo robimy to od dziecka najczęściej zawsze tak samo. Czy na pewno zawsze służy to włosom, które chcemy mieć mocne, miękkie i lśniące. Czy przygoda Staszka Palucha z szamponem w łazience Oli w komedii „Miś” Stanisława Barei, może się nam przydarzyć? Mycie włosów i skóry głowy należy do najczęściej powtarzanych czynności higienicznych, powinna, więc równocześnie być czynnością pielęgnacyjną, często powtarzana ma duży wpływ na kondycję i wygląd włosów. Tak, więc, jak ktoś mądrze powiedział: myj włosy z głową!

 

Jak często myć włosy?

Jak często myć włosy? To zależy jak szybko włosy się brudzą (gdzie przebywamy) i jak szybko się przetłuszczają. Przetłuszczającym się włosom codzienne mycie nie szkodzi. Specjaliści – trycholodzy mówią o tym, że nadmierne przesuszanie skóry przetłuszczającej się zbyt częstym myciem, pobudza gruczoły łojowe do wytwarzania nowego sebum. Dlatego szampony powinny być delikatne, niedrażniące skóry głowy. Gdy sytuacja jest trudna do opanowania w warunkach domowych należy udać się do lekarza.

Jak długo myć włosy?

Kolejnym pytaniem, które należy sobie zadać zastanawiając się jak myć włosy, jest: “Jak długo powinno trwać mycie głowy?”. Większość profesjonalnych fryzjerów jest zdania, że mycie włosów powinno trwać minimum pięć minut, 3 – 4 razy w tygodniu. Warto na to zwrócić uwagę, bo większość z nas myje włosy nie dłużej niż minutę i najczęściej w mocno niewygodnej dla kręgosłupa pochylonej pozycji nad wanną. jak czesto myć włosy

Czym myć włosy?

Jedno to jak myć włosy, drugie to jakiego szamponu użyć. Bardzo ważne jest dopasowanie szamponu do rodzaju włosów. Jeśli pragniemy poprawić ich stan, musimy uważnie czytać etykiety dołączone do środków kosmetycznych i stosować się do opisanych tam instrukcji. Przy okazji mycia włosów możemy używać do pielęgnacji włosów nie tylko szamponu, ale też rożnych produktów pielęgnacyjnych, jak np.:

 • Odżywki 5-minutowe.
 • Odżywki w sprayu na suche i mokre włosy.
 • Maseczki odżywcze.
 • Nawilżające.

Powinno się używać dwóch rodzajów szamponów: jeden o delikatnym składzie do częstego mycia i drugi do oczyszczania włosów stosowany raz na jakiś czas.

Częste mycie włosów

Szampon do częstego mycia włosów nie powinien zawierać mocnych detergentów typu SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate). Są wprawdzie potrzebne, bo bez nich trudno jest umyć włosy, jednak stosowane w nadmiarze mogą właśnie wywoływać przesuszenie skóry głowy oraz samych włosów. Szampon do częstego mycia włosów nie powinien też zawierać silikonów, które oblepiają włosy usztywniając je i dodając połysku, ale za to nie pozwalają innym składnikom dotrzeć do wnętrza włosów. Wtedy szampon z jednej strony zbyt mocno oczyszcza i jednocześnie blokuje, oblepiając je silikonami. Nie sprzyja to zdrowiu włosów. Błędne koło… które nie ma najmniejszego sensu, jeżeli chce się mieć ładne i zdrowe włosy. Silikony najbardziej przydają się do stosowania na końcówki włosów. Szampony do częstego mycia powinny zawierać zioła i nawilżacze takie jak panthenol. mycie włosów

Szampon oczyszczający

W takim szamponie powinien być SLS lub SLES, bo to mocny detergent, który jest w stanie zmyć silikony i resztki innych kosmetyków, odkładających się na włosach. Ważne jest, żeby SLS był na drugim miejscu w składzie, zaraz po wodzie. Takie oczyszczenie jest potrzebne po to, aby zmyć resztki silikonów, lakieru, starych odżywek, nawilżaczy…, po to by nowe odżywki mogły dotrzeć do włosów. Jeżeli ktoś z reguły myje włosy rzadko, to i oczyszczanie należy robić adekwatnie rzadziej.

Jak prawidłowo myć włosy?

 • Przed umyciem włosów dokładnie je rozczesujemy. Włosy nie będą się plątać, pasma włosów będą rozdzielone, dzięki czemu woda i szampon łatwiej wnikną pomiędzy każdy włos. Mycie będzie dokładniejsze.
 • Moczymy włosy letnią wodą. Woda nie może być za gorąca, ponieważ wtedy rozszerza łodygę włosa, a gorąca dodatkowo niszczy. Gorąca woda pobudza także gruczoły łojowe, przyśpieszając przetłuszczanie się włosów. Woda również nie może być bardzo zimna, ponieważ może wyziębić cebulki włosowe i spowodować nadmierne ich wypadanie.
 • Szampon wylewamy na dłonie i przed nałożeniem na włosy, rozprowadzamy po dłoniach z niewielką ilością wody. Wtedy rozłożymy szampon na całą długość włosów równomiernie.
 • Nakładając szampon masujemy delikatnie skórę głowy ok. 2 min. Mokre włosy są bardziej podatne na zniszczenia i urazy, dlatego podczas mycia nie powinno się ich mocno targać, szorować, trzeć itd. Ruchy powinny być koliste, płynne, powolne.
 • Spłukujemy włosy letnia wodą. Robimy to bardzo dokładnie, żeby resztki szamponu nie pozostały na włosach.
 • Włosy myjemy dwa razy, aby dobrze je oczyścić chyba, że myjemy je codziennie, wówczas wystarczy mycie jednokrotne.
 • Suszenie włosów wykonujemy delikatnie, bo mokre włosy są bardzo podatne na zniszczenia. Nie trzemy mocno ręcznikiem, ani nie skręcamy włosów w supeł, ścisłe zawijając ręcznik w turban, choć kiedyś robiły to wszystkie kobiety. Włosy należy odsączyć ostrożnie ręcznikiem, stopniowo i delikatnie.
 • Suszenie – najzdrowiej dla włosów będzie, gdy wyschną naturalnie, bez suszarki. Jeśli już stosujemy suszarkę, to suszymy włosy stopniowo „ z włosem”, nigdy „pod włos”, żeby pomóc pozamykać się łuskom włosowym.

Jeśli zastosujesz powyższe zasady w swojej codziennej pielęgnacji, już nigdy nie będziesz zastanawiać się jak myć włosy i czy na pewno robisz to dobrze. Warto stosować sprawdzone, skuteczne praktyki, dla dobra Twoich włosów.

3 komentarze

Zostaw odpowiedź