Keratynowe przedłużanie włosów należy do najbardziej popularnych metod przedłużania włosów, ponieważ do łączenia włosów używana jest keratyna - naturalny składnik łodygi włosa, który jest odpowiedzialny za połysk włosów. Gdy jej brak łuski włosów łatwo otwierają się narażając włosy na zniszczenie. Dobór metody zależy jednak od wielu czynników i należy dokładnie przeanalizować, która z metod będzie najlepiej pasować do konkretnej osoby. Z innych popularnych metod warto rozważyć metodę na mikroringi, metodę ultradźwiękową lub metodę clip in.
Metoda zagęszczenia i przedłużania włosów za pomocą pasemek keratynowych polega na doczepianiu specjalnych pasemek, zakończonych keratynową łuską specjalną zgrzewarką lub pistoletem z keratynowym wkładem. Pojedyncze pasemka są niewielkie, co pozwala w dowolny sposób manipulowania ich ilością i miejscem doczepiania. Keratynowe przedłużanie włosów może dać różne wyniki. To, jaki będzie finalny efekt, powinno być dokładnie omówione z klientką salonu fryzjerskiego i uzależnione od kondycji, koloru i długości naturalnych włosów klientki. Przed pierwszym przedłużaniem włosów należy zrobić test uczuleniowy. Z tyłu głowy należy założyć kilka łączeń na kilka dni, jeśli uczulenie nie wystąpi można doczepiać pasma na pozostałych częściach głowy. Miejsca w których będziemy doczepiać nowe pasemka powinny być rozmieszczone z tyłu i z boków głowy po podzieleniu włosów na sekcje, tak jak przy strzyżeniu. Zaczynamy z tyłu głowy, w rzędach od dołu ku górze. Im mniejsze pasemka i im gęściej umieszczone, tym bardziej są niewidoczne. Nie należy umieszczać nowych pasemek blisko zewnętrznej linii włosów, żeby nie były widoczne. Każde pasemko oddzielamy, nakładamy osłonkę, przykładamy nowe pasemko i wykonujemy zgrzew w odległości ok. 0,5 cm od skóry głowy. Rozgrzana keratyna oplata włosy naturalne i skleja je. Miejsca zgrzewu są niewielkie i mało widoczne. Dopinane pasemka są praktycznie niewidoczne, a do tego bardzo wytrzymałe. Łączenie keratynowe mocowane jest w temperaturze poniżej 180 stopni Celsjusza, czyli w niższej od temperatury stosowanej przy prostowaniu włosów prostownicą (210-220 stopni). Pasemka przyczepiane są zwykle na 3-4 miesiące, po tym okresie powinny być zdejmowane i ponownie doczepiane, ponieważ z powodu odrastających włosów znajdują się na tyle nisko, że zaczynają być widoczne. Przy ściąganiu włosów nie zawsze jest możliwe odzyskanie wszystkich pasm, dlatego podczas ponownego ich zakładania może zajść potrzeba ich uzupełnienia. Metoda wykorzystująca pistolet na wkłady keratynowe pozwala na wykonanie zgrzewów w temperaturze około 70 stopni Celsjusza więc mimo, że jest nazywana metodą na ciepło, nie wpływała negatywnie na kondycję włosów.
Nakładamy środek do usuwania wosku na mocowanie odczekujemy kilka minut, aby zadziałał. Szczypcami do usuwania zgrzewów mocno ściskamy mocowania aby je usunąć. W razie potrzeby powtórz tę czynność. Wyczesujemy mocowanie. Jeśli we włosach pozostały resztki wosku, powtarzamy wyczesywanie. W razie potrzeby włosy można przygotować do usuwania zgrzewów poprzez nałożenie na włosy niewielkiej ilości olejku wokół mocowania, co spowoduje, że mocowanie łatwiej odczepi się od włosów. Warto odnotować, że keratyna jest również stosowana do prostowania włosów.