Warkocze
Modne warkocze kłosy, korony, precle, wianki są niezwykle romantyczne i dziewczęce. Już od dawna nie budzą ludowych skojarzeń. Za to ułożone najczęściej niesymetrycznie są prowokujące i budzą podziw. Od wielu sezonów są supermodnym uczesaniem, po które sięgają najwięksi styliści fryzur. Możliwości stworzenia oryginalnej fryzury jest całe mnóstwo, bo i wzorów do inspiracji nie brakuje. Warkocze to absolutny hit! Wariacje z warkoczem w roli głównej możemy podziwiać na wybiegach i okładkach magazynów. Możemy je podziwiać na pokazach m.in. Valentino, Victor and Rolf, Moschino, Marc Jacobs i na czerwonym dywanie. W magazynach kobiecych również nie brakuje inspiracji na fryzury z warkoczami. To także hit uroczystości ślubnych, komunijnych, gal i przyjęć.
Jak najprościej zdefiniować warkocz?
To po prostu uczesanie, splot z trzech lub więcej wydzielonych pasm długich włosów spięte lub związane, żeby splot się nie rozplatał. Tradycyjnie włosy splatano w jeden warkocz, noszony z tyłu głowy lub dwa, symetrycznie po bokach głowy – czasem dodatkowo upięte w najróżniejszy sposób. Warkocze, trendy na nie trwają od wieków, ponieważ warkocz był zawsze bardzo wygodnym uczesaniem, bo spinał niesforne długie włosy i o ile samo zaplatanie i upinanie zajmowało trochę czasu, to powstawała trwała ciekawa fryzura z warkoczem, która nie wymagała poprawek czy przeczesywania. Laura Kristine Arnesen i Wivel Marie Moesgaard – autorki niedawno wydanej książki o warkoczach “Warkocze”. Przewodnik krok po kroku” tak piszą o warkoczach : “Plecenie warkoczy to sztuka od stuleci przekazywana z pokolenia na pokolenie i naszym zdaniem dziewczyny z różnych krajów traktują czesanie warkoczy jako miły sposób na spędzanie czasu z mamą, babcią czy przyjaciółką. Inną zaletą plecenia warkoczy jest to, że każdy może się tego nauczyć. Zrobienie pięknego splotu nic nie kosztuje. W dzisiejszych czasach ludzie skupiają się na drogich akcesoriach, torbach i modnych markach, a w warkoczach chodzi tylko o cierpliwość i trochę silnej woli. Za to uczucia, jakie towarzyszy wyjściu z domu z wyjątkową fryzurą z warkoczem, nie da się z niczym porównać.”
Rodzaje warkoczy
- Francuz – pasma włosów wplatane są w warkocz od góry
- Holenderski – pasma włosów wplatana są od dołu (stąd wyraźny wypukły wzór)
- Kłos – zaplatane są pasma włosów wydzielone z dwu podstawowych pasm
- Lina – splatanie skręconych pasm włosów
- Splot koronkowy – splatanie z wielu kosmków jednocześnie
Fryzury z warkoczami
- warkocz francuski – warkocz, w którym splatanie rozpoczyna się od wierzchołka głowy, a do początkowo cienkich pasm dobiera się coraz więcej włosów
- korona – długi warkocz opleciony wokół głowy
- warkocze na bok
- warkocz z pięciu pasm
- kukiełka – warkocz zwinięty i upięty z tyłu głowy
- baranek – dwa warkocze zwinięte przy uszach (na kształt baranich rogów)
- warkocze dobierane (cornrows) – warkocze wykonywane z wielu pasm i umiejscowione bezpośrednio przy skórze
- warkocz wokół koka
- te same upięcia wykonane ściśle lub luźno
- wodospad
- skręcony wodospad
- warkocz Katniss
- symbol nieskończoności
- precel
- zsuwana plecionka
- róża
- odważny warkocz z boku głowy
- dwa warkocze z boku głowy zbierane w kitkę
- ślimak
Warkocz na męskiej głowie
Popularna kpina mówi, że wśród męskich fryzur najpopularniejsze są dwie: „na krótko” oraz „jak zwykle” wydaje się dziś całkiem nie na miejscu. Obecnie mężczyźni dbają o swoje fryzury znacznie bardziej niż jeszcze kilka lat temu. Zdążyliśmy się już nimi nieco zmęczyć do męskich kucyków z tyłu głowy. Nowość budząca męską kreatywność to warkocze francuskie, holenderskie, odwrotne czy nawet warkocze łączone na jednej czuprynie z do niedawna niepodzielnie panującym kucykiem. Takie modne warkocze mogą być plecione nawet na stosunkowo krótkich (w porównaniu z kobiecymi) włosach.
Naprawdę inspirujące, pomyślę… może … 🙂
Koniecznie! Warto szukać odmiany 🙂