Zarówno kobiety, jak i mężczyźni pragnący cieszyć się pięknymi włosami coraz częściej rozważają ich olejowanie. To zabieg nie tylko charakteryzujący się dużą skutecznością, ale również tani i możliwy do przeprowadzenia w domowym zaciszu. Zanim jednak zdecydujemy się na olejowanie włosów, dobrze jest usystematyzować wiedzę na ten temat.
Olejowanie jest zabiegiem zakładającym nałożenie wybranego oleju lub mieszanki olejków na włosy po to, aby poprawić ich kondycję. Zabieg z powodzeniem może być wykonywany na każdym rodzaju włosów. Ich kondycja nie ma tu znaczenia, choć o najlepszych rezultatach olejowania mówi się zwykle w kontekście włosów suchych i zmęczonych. Co ważne, olej, wbrew obiegowej opinii, nie nawilża włosów. Można jednak liczyć na to, że będzie je powlekać i chronić przed utratą wilgoci.
O korzyściach płynących z olejowania włosów można mówić wiele, na pierwszy plan wysuwa się zaś to, że już po pierwszym zabiegu widoczny staje się połysk, a włosy sprawiają wrażenie zdrowszych niż przed jego wykonaniem. Korzyścią płynącą ze stosowania olejków do włosów jest też poprawa elastyczności i miękkości oraz łatwiejsze rozczesywanie włosów. Osoby decydujące się na olejowanie dostrzegają również to, że ich włosy lepiej radzą sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, co można docenić zarówno wiosną, jak i jesienią. Warto zwrócić uwagę i na to, że olejowane końcówki są lepiej chronione przed rozdwajaniem, a do tego ilość wypadających włosów ulega wyraźnemu zmniejszeniu. Jeśli zabieg olejowania jest wykonany prawidłowo, trudno jest mówić o jego jakichkolwiek wadach. Minusem może być przede wszystkim brak spodziewanych spektakularnych rezultatów, tu jednak przeważnie winne są nie konkretne olejki do włosów, ale ich niewłaściwy dobór oraz źle dobrana technika olejowania.
Jeśli zależy nam na możliwie jak najlepszych rezultatach zabiegu, musimy mieć świadomość tego, że wybór oleju nie powinien być przypadkowy. Olejki dopasowuje się przy tym, przede wszystkim, do porowatości włosów, a więc do stopnia, w jakim rozchylone są łuski włosa. Tu zastosowanie znajduje podział na włosy niskoporowate, średnioporowate oraz wysokoporowate. Jeśli postawimy więc na olejki do włosów najwyższej jakości, te jednak nie będą odpowiadać porowatości naszych włosów, musimy liczyć się z tym, że rezultaty olejowanie nie będą spełniać naszych oczekiwań związanych z tym zabiegiem. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka jest porowatość naszych włosów, poszukajmy wsparcia u pracownika salonu kosmetycznego albo zapytajmy o to fryzjera. W sieci bez trudu znajdziemy także testy pozwalające na zdefiniowanie z jakim stopniem porowatości mamy do czynienia, ich wykonanie również może więc okazać się pomocne. Gdy już wiemy, z jakim typem włosów mamy do czynienia, możemy kupić odpowiedni olejek. Dobrze więc pamiętać, że włosom niskoporowatym najlepiej służą oleje nasycone takie, jak choćby kokosowy i palmowy, podczas gdy włosy średnioporowate powinny być olejowane z wykorzystaniem jednonienasyconych olejków takich, jak choćby olej z awokado i olej rzepakowy. Jeśli okaże się, że mamy włosy wysokoporowate, najlepiej, jeśli skorzystamy z olejków wielonienasyconych takich, jak choćby olej lniany, słonecznikowy, czy też aromatyczny olejek z pestek winogron.
Najbardziej klasyczną techniką jest tak zwane olejowanie włosów na sucho zakładające, że olej będzie nakładany na czyste, ale suche włosy. Metoda ta zabiera najmniej czasu, wiąże się jednak z ryzykiem niepowodzenia, bo dość trudno jest dokonać oceny tego, czy nie nałożono za dużo oleju. Lepszym rozwiązaniem wydaje się więc olejowanie na podkład. Tu włosy muszą zostać wcześniej nawilżony choćby z wykorzystaniem modnych ostatnio hydrolatów. Jeśli zależy nam jednak na najbardziej spektakularnych rezultatach, powinniśmy rozważyć przede wszystkim olejowanie w misce znane też jako rosołek. Technika ta przewiduje krótkie moczenie końcówek włosów w misce, w której wcześniej przygotowaliśmy mieszankę ciepłej wody i oleju. Plusem tego rozwiązania jest pewność, że olej został równomiernie rozłożony, nie bez znaczenia jest zaś i to, że samo zmycie oleju również nie jest w tym wypadku skomplikowane.