Pielęgnacja włosów zimą

Pielęgnacja włosów zimą

Pielęgnacja włosów zimą - co powinniśmy wiedzieć

Zimno na dworze, w domu ciepło. Ciągle zdejmujemy lub zakładamy różne czapki, opaski, kominy czy chustki. Nie tylko włosy, ale i skóra głowy narażona jest na działanie zmiennych temperatur późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Pielęgnacja włosów zimą jest niezwykle ważna, a najgorszym problemem jest suche powietrze. Niestety, dotyczy to ogrzanych mieszkań czy biur, jak i powietrza na zewnątrz budynków. Z fizyki wiemy, że im zimniejsze powietrze, tym mniejsza jest jego wilgotność, tak jest na dworze. Włosy narażone na mróz będą szybko stawać się suche i matowe. Z kolei w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami powietrze także jest suche.

Mróz nie jest obojętny również skóry głowy. Chłód sprawia, że gruczoły łojowe pracują wolniej, więc tym mniej sebum wydzielają, pozbawiając włosy naturalnej ochronnej warstewki tłuszczu. Z każdym stopniem obniżającej się temperatury, o 10% spada wydzielanie sebum. W temperaturze -8 stopni Celsjusza całkowicie zanika produkcja sebum. Poza tym na zimnie naczynka krwionośne zwężają się i do mieszków włosowych dociera mniej składników odżywczych. Włosy robią się słabsze i mogą nadmiernie wypadać. Chodząc w zimie z gołą głową, żeby nie zniszczyć ułożonej fryzury narażamy się na przeziębienia. Dlatego niestety musimy nosić czapki – choć pod czapkami włosy też nie czują się najlepiej i mogą sprawiać inne kłopoty. Pod czapką skóra przegrzewa się i gruczoły łojowe pracują intensywniej. Dlatego narzekamy, że włosy łatwo się przetłuszczają. Nasila się skłonność do łupieżu, ponieważ na skórze ogrzewanej czapką panują sprzyjające warunki do rozmnażania się grzyba Pityrosporum ovale, odpowiedzialnego za łupież. Często łupież towarzyszy łojotokowi. Jakby tego było mało włosy elektryzują się przez pocierane o sztuczne włókna (czapka, szalik) wytwarzają duże ilości naładowanych ujemnie cząsteczek, które wzajemnie się odpychają. Włosy zniszczone i suche są bardziej podatne na elektryzowanie i stroszenie się.

Jak zapobiegać elektryzowaniu się włosów?

  • Naelektryzowane włosy są suche, dlatego należy je nawilżać.
  • Stosuj preparaty chroniące włosy przed wysoką temperaturą z suszarki czy prostownicy. Prostownice i lokówki podnoszą temperaturę wody (tej na mokrych włosach) prawie do punktu wrzenia a to może poważnie uszkodzić włosy.
  • Stosuj szczotki i grzebienie neutralizujące ładunki elektryczne na włosach, np. szczotki z naturalnym włosiem.
  • Nie przesadzaj z rozjaśnianiem, bo rozjaśnianie włosów obciąża i wysusza włosy. Jeśli twoja pielęgnacja włosów zimą ma mieć większy sens, warto odpuścić sobie w tym okresie agresywne rozjaśnianie.
  • Piorąc odzież wierzchnią, czapki i szale pamiętaj, by dodać płynu zmiękczającego tkaniny. Oprócz przyjemnego zapachu i miękkości uzyskamy większą ochronę przeciw elektryzowaniu. Kolejnym sposobem jest użycie na odzież sprayu, który neutralizuje ładunek elektryczny na powierzchni włosa. Warto wiedzieć, że elektryzowaniu się włosów sprzyja ich przesuszenie - nawilżajmy, więc włosy!
  • Żeby szybko przygładzić niesforne włosy, zastosuj prosty trik – przeciągnij po nich zwilżonymi dłońmi, bo woda neutralizuje ładunki elektryczne.
  • Stosuj odżywki bez spłukiwania. One nie tylko pielęgnują włosy, ale także tworzą cienki film wokół każdego włosa, aby chronić go przed zimnym powietrzem.
  • Lakier rozpylany w odległości 30 cm także zapobiega elektryzowaniu się włosów.

Jaką czapkę nosić zimą?

Zbyt ciasna czapka nie przepuszcza powietrza, sprzyja przegrzaniu, łojotokowi i łupieżowi, nie mówiąc już o zniszczonej fryzurze. Najlepsze będą czapki w miarę przewiewne, pozwalające skórze głowy i włosom swobodnie oddychać. Wyrzuć czapkę ze sztucznego włókna – naturalna wełna lub bawełna elektryzują włosy znacznie mniej. Miękka, wełniana czapka ochroni włosy przed mrozem. Zaletą wełnianych czapek jest to, że nie przylegają zbyt mocno do głowy, a co za tym idzie, nasze włosy nie będą oklapnięte. W przypadku bardzo długich włosów przed założeniem czapki możesz je związać w wysokiego koka. Pamiętajmy, by nie skupiać się tylko na włosach przy skórze głowy. Jeżeli posiadasz długie włosy, używaj czapkę, w której można umiejętnie umieścić całe włosy. Na szczęście teraz takie czapki są modne, a wybór na półkach sklepowych jest spory.

Czapka na zimę chroniąca fryzurę

Jak pielęgnować włosy zimą?

Jeśli pielęgnacja włosów zimą jest dla Ciebie istotna, a powinna, trzymaj się poniższych zasad: Dokładnie susz włosy przed wyjściem z domu Nigdy nie wychodzimy z wilgotnymi włosami nie tylko, dlatego, żeby się nie przeziębić. Wilgotne włosy na mrozie ulegają zamrożeniu, przez co stają się bardzo podatne na łamanie. Zamarznięta woda rozszerzając swoją objętość może rozsadzić włosy niszcząc ich strukturę. Myj włosy delikatnym szamponem Wybierajmy szampony o łagodnym działaniu, dopasowane do rodzaju włosów. Kosmetyki do włosów przetłuszczających się potrafią mocno przesuszać (skórę głowy i włosy), co sprzyja puszeniu się włosów, elektryzowaniu i niszczeniu struktury. Do włosów przesuszonych, wybierzmy szampon o działaniu nawilżającym. Nie spłukujmy włosów gorącą wodą, powoduje ona rozpulchnienie włosów i otworzenie się łusek. Nie da się tego całkowicie uniknąć, ale stosując ciepłą wodę podczas mycia, a chłodną (nie zimną!) Do płukania osiągniemy zamknięcie łusek. Taki efekt osiągniemy używając płukanki wody z octem jabłkowym lub z sokiem z cytryny.

Delikatny szampon do pielęgnacji włosów

Włosy należy nawilżać Jeśli lubimy olejowanie włosów, nie rezygnujmy z tego. Dzięki temu unikniemy elektryzowania się włosów oraz zmniejszymy zniszczenia wywołane przez ocieranie włosów pod czapka czy szalikiem. Do nawilżania używamy szamponów nawilżających, odżywek zarówno tych spłukiwanych jak i tych bez spłukiwania. Zwracajmy uwagę na składy masek i odżywek, wybierajmy te, które są wartościowe i bogate w emolienty. Emolientami są np.: oleje roślinne, alkohole tłuszczowe (cetearyl alcohol), kwasy tłuszczowe (stearic acid), - masła roślinne (np. kakaowe) Zabezpieczaj końcówki włosów Zimą nie bójmy się silikonów. One zabezpieczą powierzchnię włosów i końcówki tworząc ochronną nieprzepuszczalną powłokę. Warto stosować specjalne preparaty do końcówek, jedwab lub odrobinę oleju do olejowania czy masło karite. Zabezpieczanie końcówek ograniczy utratę wody i ochroni je przed zimnym powietrzem, tarciem o kurtkę czy szalik. Raz w tygodniu dobrze jest umyć włosy mocniejszym szamponem, żeby oczyścić je z nadmiaru silikonów. Wtedy wszelkie składniki odżywcze z masek czy odżywek będą mogły wniknąć w głąb włosa.

Naturalne suszenie włosów

Susz włosy naturalnie, bez suszarki, jak tylko możesz Suszenie naturalnie, bez suszarki byłoby idealnym wyjściem. Nie zawsze jednak mamy na to czas. Susząc suszarką stosujmy chłodny nawiew. Dzięki temu ograniczymy przesuszenie się włosów, otwieranie łusek i elektryzowanie. Unikajmy gorącego strumienia powietrza, bo włosy w okresie zimowym i tak narażone są na ogrzewanie w samochodzie, suche powietrze w pomieszczeniach i duże wahania temperatury. Jeśli możesz, to do suszenia używaj suszarki z jonizacją, która zapobiega elektryzowaniu się włosów. Dieta zimowa dla włosów W zimie zwykle spożywamy mniej owoców i warzyw, co spowodowane jest ich sezonowością. Długotrwały niedobór witaminy A może prowadzić do utraty włosów i łupieżu. Niedobór witaminy C może spowodować, że włosy mogą być podatne na rozdwajanie. Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu. Niedobór Cynku sprzyja łupieżowi i wypadaniu włosów. Brak żelaza powoduje osłabienie włosów, które stają się cienkie i łamliwe. Pielęgnacja włosów zimą wymaga od nas uzupełnienia tych witamin i minerałów. Jednym z najlepszych źródeł ważnych dla włosów składników odżywczych są ryby morskie. Zawierają one dużo kwasów tłuszczowych omega-3, białko, witaminy A, D oraz witaminy z grupy B. Związki te korzystnie wpływają na stan włosów oraz ukrwienie skóry głowy Powinno się spożywać produkty bogate w witaminy E, A i selen. Witamina A pomaga odbudować komórki i keratynę. Natomiast witamina E rozszerza naczynia krwionośne, które odżywiają włosy i chronią je przed uszkodzeniami. Selen z kolei chroni skórę przed starzeniem. Pomieszczenie, w których przebywamy Rozgrzany kaloryfer bardzo wysusza powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy. Jeżeli nie nawilżamy powietrza, narażamy włosy na przesuszenie. Możemy stosować nawilżacze elektryczne, specjalne pojemniki zawieszane na kaloryferach, czy chociażby mokry ręcznik na kaloryferze. Unikajmy przegrzewania mieszkań, gdyż wychodząc na dwór fundujemy naszym włosom prawdziwy szok termiczny.

Fryzura zimą

Chowajmy włosy pod czapką Unikajmy rozpuszczania włosów na zewnątrz budynków. Narażamy je w ten sposób na mechaniczne uszkodzenie - tarcie o odzież większą powierzchnią. Rozpuszczone włosy będą się nadmiernie plątać i łatwiej elektryzować. Do wiązania włosów używajmy niezbyt ciasnych frotek, bez metalowych elementów. Podcinanie włosów Równie ważnym elementem w zimowej pielęgnacji włosów jest odpowiedni dobór fryzury i jej układanie. Zimowa fryzura nie może nam sprawiać kłopotów. Powinna być taka, żeby po zdjęciu czapki wystarczyło kilka ruchów szczotką, żeby fryzura przestała być oklapnięta. Należy znaleźć równowagę między tym, w jakiej fryzurze najlepiej się czujemy i co jest dla nas wygodne, a tym, co jest aktualnie modne. Warto także pomyśleć o zabiegu Olaplex, który skutecznie odbuduje i ochroni nasze włosy. Pielęgnacja włosów zimą to bardzo szerokie zagadnienie, trzymając się wymienionych wskazówek, kondycja twoich włosów na wiosnę będzie zdecydowanie lepsza.