Ombre - koloryzacja włosów krok po kroku

Ombre - koloryzacja włosów krok po kroku

Ombre

Ombre to wiodący trend fryzjerski już od kilku lat. Celem tej techniki koloryzacji jest rozjaśnienie o kilka tonów końców włosów w połączeniu z pozostawieniem ciemniejszego odcienia u ich nasady. Taki zabieg pozwala uzyskać zachwycający efekt pasm rozświetlonych słońcem, polecany jest niemal do każdej karnacji i długości włosów, stanowi doskonały wybór dla szatynek oraz brunetek. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że udana koloryzacja ombre możliwa jest wyłącznie w salonie fryzjerskim, chcemy pokazać, jak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, wykonasz ją samodzielnie i z pożądanym efektem we własnym domu.

Ombre dla brunetki

Naturalnie ciemne końcówki z przejściem do ciemno brązowego koloru ombre

Technika farbowania ombre

Koszt wykonania ombre przez doświadczonego fryzjera może sięgać kilkuset złotych. Niemało kobiet decyduje się zatem zgłębić tę technikę fryzjerską we własnym zakresie. Co ważne, dla uzyskania zadowalającej koloryzacji efekt przejścia pomiędzy kolorami nie może być „schodkowy” – ma być wyraźny, ale jednak naturalny. Granica między odcieniami nie powinna być odcięciem jednego koloru od drugiego. Rezultat, który powinnaś osiągnąć to płynne przejście, a nie jedynie rozjaśnienie włosów od określonej wysokości.

Czekoladowo brązowe z przejściem do blond ombre

Czekoladowa brunetka z przejściem do różowo złotego na włosach średniej długości

Ombre nie jest polecane dla włosów mocno zniszczonych, gdyż rozjaśniacz może jeszcze pogorszyć ich kondycję i bardzo osłabić. Jest za to doskonałym rozwiązaniem dla cienkich włosów - wspaniale dodaje im głębi, dzięki której fryzura zyskuje optycznie na objętości. Trzeba przyznać, że ombre wspaniale podkreśla pasma, gdy włosy są choć lekko pofalowane, ale sprawdzi się również świetnie na całkowicie prostych. Warto też w tym miejscu zaznaczyć, że najlepszy efekt można podziwiać na włosach rozpuszczonych i długich, ale włosy do ramion również będą się pięknie wyglądać z efektem ombre. Nie musisz rezygnować z ombre, jeżeli jesteś posiadaczką krótkiej fryzury. Ombre ładnie podkreśli warstwowe cięcie, a wyjątkowo efektownie będzie komponować się z dłuższą grzywką. Dzięki tej technice farbowania włosy krótkie, nieraz sprawiające wrażenie płaskich, stają się znacznie bardziej wyraziste i pełne życia. Z kolei, jeśli najczęściej nosisz włosy spięte w kok lub kucyk, rozważ techniki koloryzacji jak sombre czy flamboyage – takie upięcia eksponują nadmiernie różnice pomiędzy kolorami i cały efekt ombre straci na naturalności. Pamiętaj też, że najlepiej prezentuje się ombre na ciemnych włosach. Z kolei przy farbowaniu czarnych pasm możesz otrzymać kolor rudy.

Czarny do ciemno brunatnego koloru ombre

Ciemnobrązowe ombre

Najpopularniejszym wydaniem ombre hair jest połączenie brązu z jasnymi blond końcówkami. Jeżeli marzą Ci się włosy blond, ale nie jesteś zdecydowana na tradycyjne farbowanie na całej długości, to ten rodzaj koloryzacji może być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

Ombre w domu

Największą trudność w samodzielnym wykonaniu ombre na włosach może sprawić uzyskanie łagodnego przejścia pomiędzy kolorami. Jednak jest to jak najbardziej możliwe, więc przeczytaj co dokładnie będzie Ci potrzebne do wykonania tej koloryzacji w domu.

Zanim rozpoczniesz, poświęć wystarczająco dużo czasu na wybór właściwego rozjaśniacza. Tonacja kolorystyczna powinna pasować do odcienia Twoich naturalnych włosów oraz typu urody. Liczba możliwych połączeń kolorów jest naprawdę imponująca. Do najpopularniejszych zalicza się blond ombre na brązowych włosach, idealny dla szatynek i brunetek, u których jasne końce pięknie kontrastują z ciemnym kolorem u nasady. Do ombre Panie wybierają również odcienie karmelu, miodu, pastelowych rudości – pozwalają one uzyskać niesamowitą głębię, dodając fryzurze lekkości.

Pomocne w wyborze odcienia będą zdjęcia przedstawiające upragniony przez Ciebie rezultat i zasięgnięcie wiedzy od konsultantki w sklepie. Oprócz rozjaśniacza potrzebna będzie farba do ombre – upewnij się, że ma odpowiedni odcień - a także oksydant. Ponadto powinnaś przygotować: miseczkę, pędzelek, folię aluminiową, grzebień ze szpikulcem, gumki i spinki, pelerynę/ ręcznik i rękawiczki jednorazowe.

Ciemno wiśniowe ombre

Ciemnoczerwone z przejściem do pomarańczowego ombre

Ombre krok po kroku

Poniżej opisujemy krok po kroku jak uzyskać ombre hair w zaciszu własnego domu. Pamiętaj, aby zachować właściwą kolejność i możesz zaczynać!

Krok 1: rozjaśnianie

W tym etapie najważniejsze jest nałożenie rozjaśniacza na odpowiedniej wysokości, powinno to być raczej nisko. Jeżeli rozprowadzisz jasny kolor zbyt wysoko, uzyskasz efekt kilkumiesięcznych odrostów. Za najbezpieczniejsze miejsce uważa się okolice szczęki. Na wstępie zadbaj o to, aby Twoje włosy były dokładnie rozczesane, aby bez problemu nałożyć farbę i zafarbować wszystkie pasma.

 • Przygotuj mieszankę rozjaśniającą zgodnie z instrukcją na ulotce. Używaj rękawiczek jednorazowych, aby nie podrażnić skóry dłoni.
 • Podziel pasma na dwie równe partie, a te na jeszcze mniejsze (w sumie powinny być co najmniej cztery sekcje). Pomoż sobie gumkami albo spinkami, ułatwi Ci to pracę, tylko nie metalowymi, gdyż te mogą wejść w niepożądaną reakcję z farbą.
 • Rozpocznij nakładanie rozjaśniacza od końcówek włosów – niech będzie to odcinek około 5 cm. Nałóż mieszankę pędzelkiem i delikatnie wetrzyj we włosy. Możesz nawet lekko podtapirować to miejsce, w które wmasowujesz mieszankę, aby uniknąć równej linii pomiędzy kolorami.
 • Następnie zawiń końcówki włosów w folię aluminiową i pozostaw na około 10-15 minut.
 • Dalej nałóż rozjaśniacz na pozostałą partię włosów, którą ma być zafarbowana na nowy kolor. Przeczesuj włosy grzebieniem po każdym nałożeniu rozjaśniacza. Wmasuj całą mieszankę. Nałóż folię aluminiową i pozostaw na 10-45 minut.
 • Zmyj i nałóż odżywkę (ale nie nakładaj odżywki jeżeli wykonujesz krok drugi).

Upewnij się, że nie przeoczyłaś żadnych pasm i że kolor jest równo nałożony z każdej strony głowy. Jeżeli trzeba, dokonaj niezbędnych korekt. Czas trzymania mieszanki dostosuj do tego, jak bardzo jasny odcień chcesz uzyskać. Dla upewnienia się możesz po 15 minutach zmyć mieszankę z jednego kosmyka i sprawdzić w ten sposób, czy efekt Ci odpowiada. W przeciwnym razie pozostaw resztę mieszanki na włosach na kolejne 10-15 minut.

Pamiętaj, że dla delikatnego rozjaśnienia włosów wystarczy 10-20 minut, a 40-45 minut jest zalecane w przypadku, gdy zależy Ci na uzyskaniu większego kontrastu.

Krok 2: farbowanie

Jeżeli efekt rozjaśniania jest dla Ciebie zadowalający, to krok drugi możesz w całości pominąć. Jeśli jednak Twoim celem jest uzyskanie innego odcienia na włosach rozjaśnionych, to w tym kroku przystąp do farbowania.

 • Przygotuj mieszankę koloryzującą zgodnie z instrukcją na ulotce.
 • Analogicznie jak w kroku pierwszym podziel włosy na równe partie.
 • Na rozjaśnioną część włosów zacznij nakładać farbę docelową.
 • Pozostaw farbę na włosach na czas wskazany przez producenta.
 • Następnie zmyj farbę i umyj włosy.
 • Na koniec nałóż odżywkę.

Nie zapomnij o odpowiedniej pielęgnacji, o której przeczytasz w następnym, trzecim kroku.

Krok 3: pielęgnacja i odżywianie

Jak utrzymać efekt osiągnięty w wyniku koloryzacji?

Udało Ci się uzyskać piękny efekt ombre. Twoje włosy przeszły zabieg rozjaśniania i trwałej koloryzacji, które jednak nie pozostają obojętne dla kondycji pasm. Poniżej podpowiadamy jak właściwie je pielęgnować po takim zabiegu.

 • Bezpośrednio po koloryzacji użyj szamponu albo odżywki, które domykają łuski włosa rozchylone przez substancje zawarte w preparatach koloryzujących, zapobiegając uciekaniu pigmentu. W ten sposób sprawisz, że kolor będzie trwalszy, a włosy gładkie i lśniące.
 • Koniecznie nałóż odżywkę nawilżającą, gdyż włosy po koloryzacji mogą być przesuszone.
 • Używaj produktów pielęgnacyjnych do stosowania po koloryzacji, produktów do włosów farbowanych – przywrócisz w ten sposób pasmom naturalne pH, przedłużysz trwałość i świeżość koloru. Większość z nich jest też wyposażona w filtry UV, które ochronią Twoje włosy przed blaknięciem i matowieniem. Pomogą również osłabić tendencję do żółknięcia, typową dla włosów rozjaśnianych chemicznie.
 • Unikaj częstej stylizacji na gorąco, traktuj pasma delikatnie podczas czesania i mycia.

Teraz możesz cieszyć się pięknym efektem osiągniętym samodzielnie w domu! Twoje ombre jest gotowe!

Ombre ciemne z przejściem do miedzianego

Omnbre ciemne z przejściem do fioletu

Ombre brązowe z przejściem do złotego blondu

Ombre na włosach długich, brązowe z przejściem do ciemnego blondu

Ombre brązowe do ash blondu

Koloryzacja ombre na włosach blond