Farbowanie włosów - wszystko o koloryzacji

Farbowanie włosów - wszystko o koloryzacji

Farbowanie włosów

Od kiedy pod koniec XIX w ludzie nauczyli się rozjaśniać włosy utleniaczami, możliwości zmiany koloru wydają się nieograniczone i na szczęście coraz bardziej bezpieczne dla zdrowia. Techniki farbowania to dziś przed wszystkim zabawa kolorem, od naśladowania natury włosów pięknie prześwietlonych słońcem po geometrycznie „piksle” w niesamowitych kolorach. Farbowanie włosów ma dziś charakter wielowymiarowy, a mnogość technik sprawia, że ten zabieg fryzjerski nieraz można nazwać prawdziwą sztuką.

Techniki koloryzacji

Klasyczne farbowanie włosów

Znajdziemy je w ofercie każdego salonu fryzjerskiego, bo ciągle jest najbardziej popularnie, można je wykonać stosunkowo szybko i nie wymaga od fryzjera znajomości wyszukanych technik. W ofercie gabinetu znajdziemy: – 100% pokrycia kolorem, trwałe farbowanie włosów siwych, – pasemka nakładane za pomocą foli lub w przypadku, gdy wykonujemy farbowanie włosów krótkich - czepka. – Koloryzacja ton w ton - pogłębienie naturalnego odcienia włosów lub nadanie włosom ciepłych refleksów. Producenci oferują dziś farby do włosów, które można stosować w domu i część tych klasycznych technik tak jest wykonywanych. Niestety nie są pozbawione błędów zarówno dotyczących bezpieczeństwa dla zdrowia jak i estetyki efektu farbowania. Farbowanie włosów to rozległy temat, warto więc spojrzeć na fryzury modelek z portali modowych czy fryzjerskich i tam szukać inspiracji. W modzie fryzjerskiej dzieje się wiele. Mistrzowie fryzjerscy co chwilę pokazują jak zmienia się farbowanie włosów, prezentując nam nowe techniki jakimi osiągają coraz ciekawsze efekty.

koloryzacja

Baleyage

To rodzaj trwałej koloryzacji. Polega on na rozświetleniu wybranych partii włosów. Takie farbowanie włosów powoduje, że włosy nabierają objętości i blasku. Baleyage różni się od zwykłych pasemek tym, że wykonuje się go odcieniami farby bardzo zbliżonymi do koloru włosów. Balayage to wykonanie cienkich, delikatnych pasemek, podczas gdy zwykłe pasemka często są grube i wykonuje się bardzo różniącymi się kolorami. W balayage właśnie nie chodzi o rzucające się w oczy grube pasemka. Najczęściej stosuje się go na jasnych włosach, ponieważ jest to dość delikatna technika. Na ciemnych włosach stosuje się inną technikę, tzw. Sunlight.

koloryzacja

Sunlight

Farbowanie włosów sunlight przeznaczone jest dla osób o naturalnie ciemnym kolorze włosów. Polega na delikatnym rozjaśnieniu włosów tylko w niektórych ich partiach. Chodzi o nadanie głębi jednolitym kolorom. Pełen głębi kolor otrzymywany jest w efekcie koloryzacji brzegów i końcówek włosów, tylko niektóre pasemka poddawane są rozjaśnieniu.

farby

Ombre

Tonowa koloryzacja. Ombre hair to metoda stopniowego rozjaśniania włosów od ciemniejszych u nasady a jaśniejszych na końcach. Ombre wykonywane może być w najróżniejszych tonacjach dobieranych w zależności od potrzeb i typu urody. Bardzo popularna metoda farbowania włosów, która można wykonać w domu nakładając na odrosty co 6 tygodni coraz ciemniejszy kolor.

farbowanie włosów

Sombre (soft ombre)

Technika zbliżona do ombre, jednak efekt jest łagodniejszy i bardziej naturalny. Farbowanie włosów sombre to idealna propozycja na lato – łagodniejsze pasemka, które dają efekt pukli rozjaśnionych słońcem. Nie wymagają poprawek co 6 tygodni. Sombre jest bardziej naturalne i jasne refleksy nie są zarezerwowane tylko dla końcówek. Można rozjaśnić tylko twarz kilkoma pasemkami. Krótsze warstwy włosów mają cienkie pasemka koloru, które biegną przez całą długość. Farbowanie włosów metodą sombre sprawia, że włosy wyglądają na bardziej gęste i przez to pełne życia. Ważne też, że w przeciwieństwie do ombre, wyglądają tak samo dobrze na włosach brunetek i blondynek.

farby

Flamboyage

Flamboyage to największa głębia koloru i jego wielowymiarowość. Precyzyjnie dobrane i położone kolory, po flamboyage wyglądają całkowicie naturalnie. Osiągnięcie takiego efektu to po pierwsze sztuka dobierania odcieni farb do wykonania zabiegu i sprawa odmiennej metody nakładania farby. Nie wydziela się pasemek, które siłą rzeczy będą się od siebie odróżniać. Najczęściej stosuje się specjalne taśmy, do których przyklejają się kosmki włosów, na które nakładane są kolejne odcienie koloru. Jest to najbardziej wyrafinowana metoda koloryzacji, warto więc przejrzeć inspiracja flamboyage.

farby do włosów

Ecaille (Tortoiseshell)

Nowy trend Ecaille polega na odpowiednim wyborze kolorów. To coś w rodzaj baleyage'u wykonanego złotym blondem, kasztanem, mahoniem, czekoladą, miodowym blondem czy innymi kolorami z zachowaniem warunku dopasowania ciepłych tonów do koloru cery.

farbowanie włosów

Piksele

Coś w stylu starych, klasycznych gier komputerowych. Chodzi o farbowanie włosów sekcjami tak, aby pasemka kojarzyły się z komputerowymi pikselami. Tą technikę opracowali Jose Luis Almendral, Marco Antonio Restrepo i Jorge Cancer – koloryści ze studia X-Presion w Madrycie. Technika pikseli daje nieograniczone możliwości w wyborze kolorów. Piksele mogą przyjmować najrozmaitsze barwy w różnych geometrycznych kształtach.

koloryzacja

Kolorowe odrosty

Chodzi o barwienie włosów u nasady odpowiednio do koloru ubioru.

Jak wybrać farbę do włosów

Dostępne mamy środki do koloryzacji nietrwałej, półtrwałej i trwałej. Nietrwałe preparaty osiadające na powierzchni włosów zostawiają na nich tylko bardzo delikatne refleksy. Kolor zmywa się po 6-8 myciach. Preparaty półtrwałe wnikają płytko pod powierzchnię włosa. Efekt jest wyraźniejszy, ale utrzymuje się tylko około 6-7 tygodni. Trwały efekt dają farby do włosów, które dostają się do środka włosa. Amoniak lub monoetanoloamina pozwala na rozchylenie łuski włosa na tyle szeroko, żeby umożliwić przeniknięcie utleniacza i barwnika. Popularne ostatnimi czasy są farby do włosów bez amoniaku, warto więc rozważyć tą opcję. Przeczytaj więcej o tym, która farba do włosów będzie dla Ciebie najlepsza tutaj.

Modne kolory włosów

Kolor włosów ładnie wygląda, gdy jest dopasowany do karnacji skóry, koloru oczu, brwi, także do stroju i ew. okazji (wesele, event..). Nie należy opierać się tylko na oglądaniu próbek farbowanych pasemek oferowanych przez producentów farb do włosów. Aby sprawdzić jak będziemy się czuć w nowych kolorach należy przyłożyć wybrane pasemka do twarzy. Wybierając farbę, koniecznie należy sprawdzić, do jakiego koloru włosów jest przeznaczona. Osiem najmodniejszych ostatnio kolorów włosów: - niebieskoszary, ciemniejsze odcienie szarości wyglądają bardziej świeżo i nowocześnie. - pastele, alternatywą dla szarości mogą być na przykład pastele. - czerń wpadająca w popiel, nie smolista czerń, a nieco jaśniejsza, wpadająca w popiel. - kasztanowy brąz, taki odcień jest zdecydowanie cieplejszy i bardziej optymistyczny od głębokiego brązu. - lodowy blond - sombre, które sprawia, że włosy wyglądają jakby były muśnięte słońcem. - kasztan - jest świetną alternatywą dla ciemnego brązu. - miodowa platyna

farbowanie włosów

Farbowanie włosów w domu

Farbowanie włosów samodzielnie w domu oszczędza czas i często sporo pieniędzy, grozi to jednak niespodziewanymi efektami. Dobry fryzjer potrafi przewidzieć efekt zmieszania ze sobą poszczególnych odcieni i rezultat koloryzacji osiągnięty na włosach konkretnej kobiety, umiejętnie dobiera kolor do urody i charakteru klientki. Jeśli jednak chcemy farbowanie włosów wykonać w domu, to polecamy kilka cennych uwag. 1. Nie należy od razu, radykalnie zmieniać odcienia. Lepiej o kilka tonów przyciemnić włosy lub rozjaśnić. Próba dokonania radykalnej zmiany koloru podejmowana bez konsultacji z fryzjerem może skończyć się całkowicie niespodziewanym kolorem, jak w przypadku legendarnej Ani z Zielonego Wzgórza. 2. Jeśli celem będzie przyciemnienie włosów należy bezwzględnie pamiętać, żeby równomiernie nałożyć preparat na całą długość włosów, bo w przeciwnym razie powstaną brzydkie ciemne plamy i nierówne pasma. Jeśli na ciemny kolor chcesz przefarbować włosy wcześniej rozjaśniane, nanieś najpierw farbę na środek i końcówki, a odrosty zostaw na koniec. 3. Szczególnego postępowania wymagają siwe włosy, bo trudno przyjmują farbowanie. Radykalna zmiana koloru wymaga działania specjalistycznego w salonie fryzjerskim. 4. Przed użyciem każdej farby należy dokładnie zapoznać się z opisem na ulotce, ponieważ zalecenia te mogą się zmieniać, np. producent ulepszył, wzbogacił skład produktu... 5. Jeśli jakąś farbę kupujemy po raz pierwszy najlepiej kupić dwa opakowania, żeby nie okazało się, że mamy za mało farby, zwłaszcza gdy mamy dłuższe włosy. 6. Pamiętajmy o przeprowadzeniu testu alergicznego. 7. Dokładnie trzymajmy się czasu trzymania farby na włosach, żeby nie zniszczyć włosów i uzyskać planowany kolor. 8. Jeśli mamy widoczne odrosty, nie nakładajmy farby od razu na całą długość włosów, ponieważ końcówki rozjaśniają się wolniej niż włosy przy skórze. Spowodowane jest to ciepłem bliskości skóry, a w wyższej temperaturze farba działa szybciej. Dlatego u nasady włosów powinno się trzymać mieszankę krócej. 9. Sporządzając mieszankę koloryzującą należy dokładnie przestrzegać podanych w ulotce proporcji mieszania bazy z oksydantem. Zachowanie odpowiednich proporcji jest bardzo ważne, gdyż jeśli mieszanka jest zbyt gęsta, może nie pokryć wszystkich włosów, jeśli z kolei ma wodnistą konsystencję może spłynąć z włosów, a jeśli po wymieszaniu za bardzo zwiększa swoją objętość, to znak, że użyto za dużo oksydantu. 10. Zmieszany preparat do farbowania nakładamy na włosy natychmiast. Zbyt wcześnie przygotowana mieszanka lub zbyt długi czas nakładania farby, sprawia, że składniki zaczynają się utleniać i zachodzi pomiędzy nimi reakcja, która powinna zajść już na włosach.

Farby do włosów. Czy są bezpieczne?

Istnieje ponad 5000 różnych substancji chemicznych stosowanych w produkcji farb do włosów. Obecnie wszystkie muszą być dokładnie przebadana pod kontem bezpieczeństwa zanim zostaną zastosowane w produktach do farbowania włosów. Kiedyś farby do włosów zawierały szkodliwe związki chemiczne, w tym aminy aromatyczne, o potwierdzonym działaniu rakotwórczym u zwierząt. Od połowy lat 70-tych eliminowano te szkodliwe substancje. Przeprowadzono szereg różnych badań. Niektóre z nich wykazały związek pomiędzy stosowaniem farb do użytku osobistego a rozwojem niektórych typów nowotworów, jednak inne badania nie wykazały takich powiązań. Od roku 2003 obowiązuje strategia bezpieczeństwa składników Komisji Europejskiej, jest to tzw. HairDyeStrategy. Strategia ta wprowadza zakaz stosowania wszystkich składników farb do włosów, dla których przemysł kosmetyczny nie dostarczy pełnej oceny bezpieczeństwa. Każdy produkt kosmetyczny musi mieć swój Safety Assessmet – certyfikat bezpieczeństwa. Bezpośrednią przyczyną ogłoszenia przez Komisję HairDyeStrategy były niejednoznaczne wyniki badań toksykologicznych dla składników farb do włosów. Aktualnie większość wyników badań epidemiologicznych nie potwierdza jakiegokolwiek związku pomiędzy stosowaniem farb do włosów, a występowaniem nowotworów. Barwniki oraz prekursory barwników, których bezpieczeństwo nie zostało potwierdzone, lub dla których nie dostarczono kompletu badań toksykologicznych wycofano. Substancje te wpisano na listę substancji niedozwolonych do stosowania w kosmetykach. Ostatnim etapem HairDyeStrategy jest ocena bezpieczeństwa substancji powstających podczas procesu barwienia. Tu jak na razie wszystkie badania potwierdzają bezpieczeństwo farb do włosów.

Czy istnieją inne zagrożenia wynikające ze stosowania farb do włosów?

Farby do włosów mogą być również przyczyną uczuleń, szczególnie farby trwałe. Przystępując do farbowania włosów, nawet kolejnego przy użyciu tej samej farby, należy wykonać tzw. test płatkowy, określający osobniczą wrażliwość na stosowany preparat.

farby do włosów

Pielęgnacja włosów farbowanych

Farbowanie włosów powoduje chemiczne uszkodzenie osłonki, a czasem nawet kory włosa. Jeśli uszkodzona zostaje osłonka, wówczas włos jest matowy i szorstki, przy uszkodzeniu kory włos ulega złamaniu. Włosy farbowane, oprócz działania farb, wystawione są również na działanie promieni UV i słonej wody, wysuszającej włosy stylizacji i klimatyzacji, a także na działanie zanieczyszczeń środowiska. Wszystkie te czynniki działają nie tylko na same włosy, ale równocześnie na skórę głowy, która w wyniku działania tych wszystkich bodźców może być również podrażniona. Zabiegi pielęgnacyjne i regeneracyjne na włosy, które warto stosować jeśli wykonaliśmy farbowanie włosów: - rozczesanie włosów przed ich umyciem, - mycie włosów, a właściwie mycie skóry głowy, delikatne w letniej wodzie oraz dokładne płukanie w bieżącej, nieco chłodniejszej niż mycie, wodzie, do codziennego mycia włosów należy dobrać odpowiednie kosmetyki to jest delikatny szampon (bez SLS, SLES i parabenów), - osuszenie ręcznikiem bez pocierania, - bardzo delikatne rozczesywanie mokrych włosów – najlepiej grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach, - suszenie od nasady w kierunku końców włosów oraz nie przegrzewanie suszarką, - codzienne szczotkowanie włosów odpowiednio dobraną szczotką, - regenerację włosów należy stosować 1-3 razy w tygodniu, w zależności od stopnia zniszczenia włosów. Do regeneracji służą maski, które dzięki zawartości keratyny lub innych składników mają zdolność odbudowy włosa. - dieta- oprócz właściwej pielęgnacji włosów i używania odpowiednich kosmetyków bardzo istotna jest prawidłowa dieta. Żaden suplement diety nie zastąpi prawidłowo zbilansowanej diety. Włosy i skóra głowy potrzebują przede wszystkim białka i tłuszczu, które przyczyniają się do prawidłowego wzrostu, stabilności i odporności na niekorzystne warunki środowiska. Włosy potrzebują również składników mineralnych: cynku, siarki, miedzi i magnezu. Cynk wspomaga regenerację skóry, siarka stanowi ważny składnik białek ustroju. Najbardziej wartościowymi są białka zawierające aminokwasy siarkowe: cysteinę i metioninę. Znaczne ilości obu aminokwasów wchodzą w skład podstawowego białka włosów – keratyny. Cysteina i metionina nie mogą być magazynowane w ustroju na zapas, a więc ich niedobór natychmiast odbija się na kondycji włosów. Farbowanie włosów warto połączyć z ich pielęgnacją, dobrze więc przy farbowaniu pomyśleć także o ochronie i wzmacnianiu włosów.

Farbowanie włosów w ciąży

Kobiety w ciąży mogą i ze względu na rozwój dziecka powinny czuć się dobrze i wyglądać pięknie. Na fakt, że kolor włosów może poprawić samopoczucie, wskazują wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie fryzjerskiej marki TRESemmé. Wynika z nich, że 75% kobiet, które farbują włosy na blond, czuje się w nich bardziej sexy. Kolor blond dodaje im pewności siebie i bardziej pozytywnie spoglądają na życie. Tak więc zamiast zabrania kobietom w ciąży farbowania włosów warto zastanowić się nad tym jak mogą to robić bezpiecznie dla siebie i dziecka. Czy interesują Cię techniki przedłużania włosów? Możesz o tym poczytać: tutaj.